Здобутки та плани на майбутнє

 

У історію Черкаського зоопарку 2011 та 2012 роки увійдуть як роки реалізації багатьох цікавих проектів. Вперше працювали відразу по декількох напрямах, що дозволило не лише побудувати і пустити в експлуатацію нові експозиції тварин, але і поліпшити матеріально-технічний стан і інфраструктуру підприємства.

Для реалізації програмних завдань по створенню комфортних умов для тварин і відвідувачів, необхідно було розробити проект генерального плану з подальшим проведенням масштабної реконструкції старих експозицій і будівництва нових. Не дивлячись на деякі складнощі до середини 2011 року отримали робочі проекти нових павільйонів:«Крокодили і черепахи», «Змінні експозиції» і зооветеринарного блоку з двома приміщеннями для карантину тварин.

Але ще на стадії проектування для того, щоб не упустити час, приступили до будівництва двох експозиційних павільйонів.

Новий окремий експозиційний павільйон для крокодилів і черепах
Новий окремий експозиційний павільйон
для крокодилів і черепах

Перший з них для крокодилів і черепах. Це було пов'язано з тим, що півтораметровий нільський крокодил містився в тераріумі, що призначався для варанів, а цей об'єм був явно недостатній для нормального зростання і розвитку тварини. При будівництві цього павільйону була реалізована ідея вільного доступу повітря і сонячних променів через великі отвори в стелі приміщення, взимку закритими полікарбонатними ліхтарями. Крокодил отримав просторе світле приміщення (20 м²) з великим водоймищем (14 м²). Будівельні роботи завершилися у вересні 2011 року. В кінці цього місяця проводилося макетування експозиції, оформлення внутрішніх приміщень і на початку жовтня 2011 року павільйон «Крокодили і черепахи» почав свою роботу.

 
Виставковий павільйон змінних експозицій

Другий – це унікальний проект виставкового павільйону з декількома цікавими ідеями. Навіть у назві «Змінні експозиції» закладена оригінальна думка – показати відвідувачам декілька експозицій різних тварин на рік, що знаходяться в закритих приміщеннях і лабораторіях, тим самим підтримуючи інтерес до зоопарку і його колекції впродовж всього року. Виставковий павільйон був спроектований і розташований таким чином, що при вході в зоопарк у людей виникало відчуття захвату, здивування від побаченого і бажання обов'язково відвідати цей павільйон. Зелена «жива» крівля, дерев'яне мощення перед входом, басейн з лататтям, перголи з квітучими гліциніями, насипні вали з лавками – все це повинно створювати відчуття комфорту і затишку, а задоволення від побаченого усередині павільйону завершити позитивне враження від відвідин парку і бажання скоріше повернутися сюди знов. У зв'язку з проведенням необхідних робіт з підготовки і бетонування фундаменту в умовах складного ґрунту роботи затягнулися на півтора місяці, що не дозволило нам відкрити павільйон до зими. З початком морозів роботи були припинені. Відкриття павільйону з першою виставкою тварин відбулось 14 квітня 2012 року. З того часу в павільйоні відбулись вже три експозиції-виставки: «Безхребетні тварини»; «Світ під мікроскопом»; «Тропічні метелики». Наразі працює експозиція «Земноводні світу».

Новий павільйон для папуг
Новий павільйон для папуг

Окремо необхідно зупиниться на ще одній експозиції тварин – павільйону для папуг. Протягом 2009-2010 років роботи по будівництву велися» із змінним успіхом», залежно від фінансових коштів і можливостей будівельних організацій, що залучались. Але на початку 2011 року, з приходом нового підрядника роботи не лише поновили, але настільки швидко вели, що вже на початку літа була відкрита літня експозиція, а на початку осені запрацював весь комплекс із зимовими приміщеннями. Просторий зал для відвідувачів дав можливість виставити для ознайомлення частину колекції гризунів. Це було друге приміщення в зоопарку, після«Тераріуму», в якому можна було не лише спостерігати за тваринами, але і сховатися взимку від снігу і морозу.

Для збільшення площі вольєр, зміни їх конфігурації, наданню укриттям і приміщенням природного«натурального» вигляду, поліпшенню огляду тварин для відвідувачів на початку 2011 року були початі роботи по реконструкції комплексу вольєр «Копитний ряд». Замість дев'яти вольєр, після завершення реконструкції, буде п'ять, що дасть можливість збільшити площі для утримання тварин приблизно вдвічі. До кінця 2011 року, завдяки опікунській допомозі, повністю завершили вольєру для бізонів. В жовтні 2012 запустили в експлуатацію вольєру для благородних оленів. Заплановане закінчення робіт по всьому комплексу вольєр – кінець 2013 року.

Ще один об'єкт, який почали в 2011 році – вольєра для амурського тигра. Для споруди були використані новинки в системі огорожі(нова сталева конструкція, покрита пластиком, електробар'єр і таке інше). Восени провели демонтаж старої огорожі і на початку зими здійснили монтаж нової, але для повного завершення робіт необхідно закінчити реконструкцію приміщення для перетримки, зробити водоймище, встановити скло і провести благоустрій прилеглої території.

Дитячий двір
«Дитячий двір»

Для здійснення програмного завдання – виховання в молодшого покоління дбайливого відношення до природи і тварин зокрема, влітку 2011 року на території зоопарку почав свою роботу контактний зоопарк«Дитячий двір». При проведенні моніторингу про роботу зоопарку з'ясувалося, що одним з найбільш популярних об'єктів виявився контактний зоопарк. Тому в 2012 році його було збільшено вдвічі, за площею і видовим складом.

Профілактика захворювань у тварин, надання ветеринарної допомоги є важливою частиною роботи зоопарку. Восени 2011 року були розпочаті роботи по будівництву сучасного ветеринарного комплексу«Зооветблок», що включає: ветеринарний кабінет і аптеку, кімнату для проведення різних маніпуляцій і хірургічних втручань, приміщення для карантину тварин і санвузол. На початку жовтня 2012 року будівництво було завершене. Після закінчення будівництва буде проведена комплектація всім необхідним устаткуванням, що дозволить підняти ветеринарне обслуговування на якісно новий рівень.

Практично повністю завершені роботи по генеральному плану території зоопарку, підготовлені проекти будівництва і реконструкції більшості об'єктів. Завдяки підтримці з боку міського керівництва і виділенню фінансових коштів з міського бюджету в зоопарку велося масштабне будівництво і реконструкція. Все це стало початком реалізації програми розвитку зоопарку на період 2011-2015 років.

 

2013-2014 роки.

            Ці роки достатньо складні, але і дуже насичені подіями. Незважаючи на всі негаразди, які складалися в політиці та економіці країни та міста, ми продовжили темп, започаткований в 2011 році. В 2014 році Президія ЄАРАЗА(Євразійська Регіональна Асоціація Зоопарків і Акваріумів) визнала Черкаський міський зоологічний парк найдинамічнішим у своєму розвитку у Східній Європі та кращими експозиціями серед зоопарків ЄАРАЗА у 2013 році були названі експозиції Черкаського зоопарку: «Ангкор-Ват – дивовижний світ тропіків» і павільйон «Змінні експозиції».

2013 рік. Навесні провели модернізацію павільйону «Змінні експозиції» з додатковим утепленням стін та зміною зовнішнього вигляду і монтажем модулів та вольєр для експозиції «Мавпи Нового Світу та Мадагаскару».

Для великих суходільних черепах (променеві і шпорова) біля павільйону для крокодилів та черепах був зроблений літній вольєр, де тварини змогли ніжитися на літньому сонці.

Нажаль, до реконструкції орлятника(приміщення та вольєри для хижих птахів) та будівництва комплексу «Леопарди і рисі» ми приступили лише в грудні цього року і з невеликим об’ємом фінансування. За браком коштів роботи були зупинені до нового року.

2014 рік. В березні почали роботи по завершенню будівництва вольєри для амурської тигриці і до літа було все завершено з великою водоймою, броньованим склом, електричним пастухом та приміщення для перетримки тварини. 1 червня тигриця освоювала новий і просторий вольєр.

Ще до завершення будівництва експозиції «Амурський тигр» ми закінчили будівельні роботи по вольєрам для дрібних хижих тварин і до відкритті сезону 1 травня запрацювала експозиція «Лиси і єноти».

Також до 1 травня в оновленій вольєрі оселилися дві самиці дикого кабана. Для приміщення з перетримки тварин була використана технологія з озеленення крівлі. Незважаючи на те, що кабани дуже скоро перекопали весь вольєр, зелена трава на будинку додавала свіжості та природного вигляду.

«Ангкор-Ват – дивовижний світ тропіків» поповнився новими модулями для крокодилових кайманів, ядозубів, криланів та інших тварин. Окрасою сезону в оранжереї стали цвітіння та визрівання плодів у бананів та монстери делікатесної.

Осінню були встановлені нові модулі у павільйоні «Папуги» для невеликих папужок.

Знову, як наприкінці 2013 року фінансування по будівництву експозиції «Леопарди і рисі» надійшло у листопаді 2014 року і теж обмежено. В кінці грудня роботи встали.

Але, незважаючи на проблеми колектив попрацював загалом непогано, тому підтвердження наші нові експозиції і нові тварини в колекції зоопарку.

2016 рік став роком прориву в реконструкції об’єктів Черкаського зоологічного парку завдяки появі в якості спонсора корпорації «Рошен». Весною цього ж року було розпочато проектування, а вже в липні будівництво експозиційного комплексу для хижих тварин «Земля ведмедів і вовків». Комплекс відкрився 15 квітня 2017 року.

Під час проектування був використаний зовсім інший підхід до формування експозицій – полі функціональність з насиченою інфраструктурою і зануреність відвідувачів в експозицію. Архітектура проекту радикально відрізняється від всього, що було побудовано в нашому зоопарку. Вартість будівництва складала 20,5 млн. грн. Загальна площа ділянки – 4865 квадратних метрів. Були збудовані експозиційні вольєри для ведмедів і вовків (1252 і 1182 кв. м), басейн для річкових видр (100 м. кв), вольєр для перетримки, приміщення для зимівлі тварин, господарчий блок з боксами для автомобілів і котельня, проведені роботи з благоустрою території і облаштування дитячого майданчика.

Також, в 2016–2017 рр., за рахунок власних коштів побудований комплекс «Мадагаскар», вартість якого складала 750 000 грн.

В 2019 році, окрасою зоопарку повинна стати нова експозиція для копитних тварин. В ній лежить той же принцип занурення, що й в експозиції для ведмедів і вовків. Будівництво об’єкту розпочалося наприкінці літа в 2018 році.

Візуалізація генерального плану Черкаського зоопарку
Дитячий двір


Чекаємо на Вас щодня з 9:00 до 18:00

за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 132 (парк 30-річчя Перемоги)

з усіх питань стосовно роботи зоопарку
Ви можете звертатись за телефонами:

(0472) 63-46-42 або 65-40-96



© 2006 - 2013 Черкаський Зоопарк
Рівненський зоопарк Евроазиатская региональная ассоциация зоопарков и аквариумов Яндекс.Метрика
Студія дизайну сайтів Інфлейм
Сайт створено в Інфлейм

Якщо Ви бажаєте розмістити кнопку нашого сайту на своєму сайті - скопіюйте наведений нижче код, та вставте його у потрібне місце макету вашого сайту:

З приводу обміну кнопками Ви можете звернутися до нас написавши листа на електрону пошту, що вказана на сторінці контактної інформації



Закрити вікно